Krém - co to vlastně je?

20.05.2020

Když se bavíme o krémech nebo o emulgaci, máme na mysli spojení oleje s vodou. Každý krém, pokud nese tento název, v sobě obsahuje poměrně vysoké množství vody a určité procento olejů nebo másel. Existují samozřejmě i kosmetické produkty bez vodní složky, ty ale nenazýváme krémy. U těchto produktů bývá problémem to, že pro dosáhnutí kýžených účinků je třeba je nanášet na vlhkou pleť. To jednak spousta lidí neví, jednak je to vcelku nepohodlné řešení. Na druhou stranu i tyto produkty mají své podporovatele, kteří na ně nedají dopustit zejména proto, že díky nepřítomnosti vody neobsahují žádné konzervanty. Pokud patříte mezi ty, kteří dávají přednost té jednodušší variantě, pak se mrkněte, co takový krém vlastně je a co obsahuje.

Výrobci kosmetiky rozlišují dle poměru vody a oleje dva typy emulzí: tzv. olej ve vodě (zjednodušeně řečeno obsahuje větší množství vody než oleje) a tzv. vodu v oleji (méně vody než olejů). Emulze typu olej ve vodě jsou mnohem častější - váš krém na poličce v koupelně jím s největší pravděpodobností je také. Tyto emulze bývají lehčí, lépe se vsakují, nejsou tolik mastné a husté (i když i tento typ emulze lze naformulovat tak, že bude vykazovat podobné haptické vlastnosti jako voda v oleji). Oba typy mají kromě rozdílných typů emulgátoru také trochu odlišný způsob výroby.

Voda a olej

Jak již bylo řečeno, krém je spojení vody a oleje. Vodu pleť potřebuje, neboť je to zejména hydratace, která zamezuje stárnutí pleti a vzniku vrásek. Dobře hydratovaná pleť vypadá zdravě, "šťavnatě" a je jí dobře. Místo vody nebo její části se do krému dá dát také tzv. hydrolát neboli květová voda. Jedná se o vodu, která vznikne destilací různých částí (nejčastěji květů) rostlin. Taková voda s sebou přináší kromě hydratace i další benefity, odvislé od druhu rostliny, ze které je hydrolát vyroben. Oleje pleť potřebuje k výživě, zjemnění a zvláčnění (oleje obsahují vitaminy a další významné složky) a také proto, že tuky vytvářejí na pleti ochranný film, který zamezuje odpařování vody, tedy dehydrataci.

Emulgátory

Obě tyto složky, které by se za normálních okolností rozdělily, spojuje tzv. emulgátor, který nám zajistí nejenom to, že se olej a voda promísí, ale také to, že už se dále nerozdělí - říkáme, že emulze je stabilní. Emulgátory, které používám já, jsou přírodního původu. Jedná se vlastně o rostlinné vosky. Dá se říct, že emulgátor není pro pleť nijak škodlivý, ale žádné skvělé účinky od něj nemůžeme čekat. Jeho role je zkrátka skamarádit vodu a olej - nic víc, nic míň.

Aktivní látky

Výše uvedené složky vytvářejí jakési "tělo" krému a dá se říct, že se nejvíce podílejí na tom, jak příjemný nám krém bude na pleti, jestli bude hustý, nebo naopak fluidní, jestli se bude rychle vstřebávat, nebo bude zanechávat na pleti mastný film apod. To, aby krém o pleť pečoval, mají na starosti zejména tzv. aktivní látky. Těch existuje celá řada, vyvíjejí se další a jejich studium je dle mého názoru na celý život. Ty, se kterými jsem se naučila pracovat já a které používám nejčastěji, jsou:

  • glycerin (hydratuje pleť),
  • urea neboli močovina (je součástí přirozeného ochranného filmu pleti, hydratuje a pomáhá ukládat účinné látky do pleti),
  • kyselina hyaluronová (hydratuje pleť),
  • soubor látek přirozeně se vyskytujících v pleti, tzv. Natural Moisturizing Factor (doplňuje pleti jí vlastní látky, hydratuje),
  • aminokyseliny (pomáhají pleti vytvářet kolagen, a tím bojují proti jejímu stárnutí),
  • antioxidanty, např. vitamin E, koenzym Q10 (chrání buňky před poškozením, bojuje proti oxidačním procesům v těle, a tím zajišťuje zdraví a mládí pleti),
  • rostlinné extrakty.

Konzervanty

Každý kosmetický produkt, který obsahuje vodní složku, se musí konzervovat. Každý. Na rozdíl od sériově vyráběné péče o pleť je však při výrobě malého množství možné se některým konzervantům zcela vyhnout (zejména těm, které jsou škodlivé a nebezpečné). Je ale nutné nějakým způsobem zabránit šíření plísní a bakterií, které se v krému s vodní složkou šíří stejně rychle jako ve sklenici vody, kterou necháte několik dní stát na lince - za jak dlouho zplesniví? Stejně tak rychle bude plesnivět krém, který není nijak ošetřen a je vystaven pokojové teplotě. A věřte, že to, co vznikne v krému po takovém měsíci bez konzervace, je pro pleť mnohem větším rizikem než ze všech stran ošetřený krém z fabriky. Proto je potřeba si uvědomit, že nezbytná konzervace výrobku je zcela nutná a nevyhneme se jí, nezačneme-li používat bezvodé produkty. Neznamená to ovšem, že bychom museli používat látky zdraví nebezpečné. I u konzervantů je dokonce možné držet se látek schválených pro výrobu přírodní kosmetiky (byť syntetických). I přesto, že jsou mé krémy konzervovány, je ale nutné vzít v úvahu jejich mnohem kratší dobu spotřeby - protože nevyrábím krémy, které jsou ošetřeny milionem konzervantů a konzervanty těch konzervantů, je jasné, že mi určitě nevydrží na poličce otevřené dva roky. Když je ale vypotřebujete do tří měsíců, vydrží vám nakrásně i při pokojové teplotě. ;-)

Jak vidno, pečovat o pleť, aby zůstala zachována její přirozená krása a mladý vzhled, lze i bez uměle vytvořených látek, silikonových náhražek, ropných produktů a škodlivých látek, kterých je bohužel kosmetický průmysl plný. Na to, co všechno může obsahovat takový krém proti vráskám, se můžete juknouot zde.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky