Šlehačka aneb šlehané bambucké máslo

26.01.2021

Nikdy jsem nebyla příznivcem čistě olejových kosmetických výrobků. Na mou pleť se sklonem spíše k mastnotě než k vysušování mi vždycky přišly moc mastné, dlouho se nechtěly vsakovat, zanášely póry. Až jsem objevila šlehané bambucké máslo a od té doby nemohu své pleti dopřát většího luxusu! A protože není šlehané máslo jako šlehané máslo, vytunila jsem si ho podle sebe tak, aby se dobře nanášelo, rychle vstřebávalo, působilo lehce, poskytovalo pleti co nejvíce výživy a také překrásně vonělo!

Bambucké máslo (někdy také karité, shea nebo i "ší") se získává z ořechů posvátného stromu máslovníku afrického (jinak Shea tree). Obsahuje vysoké procento nenasycených mastných kyselin (které působí jako výživa pro naši pleť), množství vitamínů (pro pleť jsou důležité zejména vitaminy A a E) a alantoin, což je látka, která zklidňuje citlivou, zanícenou nebo třeba sluncem spálenou pleť. Na pleť působí výživně, hydratačně (tím, že uzamyká vlhkost v pleti - pokud jí tu vlhkost dopřejeme), je zvláčňující, podporuje pružnost pleti a působí proti jejímu stárnutí. Kromě toho umí působit i proti mnohým kožním problémům, kterými jsou například ekzém nebo velmi suchá až rozpraskaná kůže. Působí také jako ochrana pleti před chladným počasím a výborně ho snáší také citlivá pleť. Patří k máslům, která přes svou hutnost nezanášejí póry.

Moje "šlehačka", jak pracovně říkám mému šlehanému ší, obsahuje kromě bambuckého másla také arganový a jojobový olej, což jsou pro mě dvě nejluxusnější suroviny z kategorie olejů a vosků, které vůbec mohu v kosmetice použít. Arganovému oleji se ne nadarmo přezdívá "tekuté zlato", neboť kromě výživy působí na pleť zjemňujícím a protistárnoucím efektem. Jojobový olej ve skutečnosti není olej, ale tekutý vosk (taky proto ho ráda používám v mydlařině, protože se neúčastní saponifikační reakce - louh ho "nesežere", a jeho úžasné vlastnosti tak získává i hotové mýdlo). Je známý zejména pro své regenerační schopnosti.

Použití másla je univerzální, dá se natírat na celé tělo včetně obličeje a rtů. Je však velice důležité nanášet jej na mokrou pleť! "Nasucho" ho lze použít v případě, že ho chcete využít "pouze" jako ochranu pleti, tedy například ve velmi chladném počasí. Je to proto, že tento produkt neobsahuje vodu, která by pleť hydratovala. Jedná se o výrobek obsahující pouze másla a oleje, které plní výživné a ochranné funkce, nikoli hydratační. Je dokonce potvrzeno, že nadměrné mazání se výhradně olejovými produkty na suchou pleť má po nějaké době paradoxně vysušující efekt. To, že máslo neobsahuje vodu (na rozdíl od krémů), má jednu velkou výhodu - produkt nemusí být ničím konzervován. Je tedy vhodný pro všechny typy pleti včetně citlivé (snese-li přírodní esenciální oleje).

Doporučuji proto máslo nanášet na pokožku ihned po sprchování, pořádně ho do pleti vetřít a teprve poté lehce dosušit ručníkem, případně jen nechat uschnout. Tento způsob zajistí jednak to, že kromě cenných látek obsažených v másle se do pleti dostane i nějaká voda, a také to, že se máslo mnohem lépe vpije do kůže a vy nebudete celí mastní ještě dva dny poté. ;-) Pokud se tedy rozhodnete máslo použít na suchou pleť, dělejte tak pouze tehdy, když pleť chcete ochránit před nepříznivými vnějšími vlivy, ale nedělejte tak příliš často. Je to jednoduché: pokud chcete ochranu, tak nasucho, pokud chcete výživu a hydrataci, tak namokro. :-D

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky