Vlasová kosmetika: mýdlo na vlasy a tuhý kondicionér

10.02.2021

Jestliže v kosmetice platí, že každý z nás potřebuje individuální péči, pak kosmetiky na vlasy se to týká dvojnásob! Dva lidé se zdravými vlasy mohou mít na jeden jediný vlasový produkt úplně opačný názor. Čím to je, že vám moc nevyhovuje to mýdlo na vlasy, které před vámi vaše kamarádka vychvalovala do nebes?

Vlasové mýdlo - bude mi vyhovovat?

Pokud používáte ručně vyráběná mýdla, asi jste si všimli pocitu jemného pnutí kůže, které vyvolává použití a oplachování takového mýdla. Jak jsem již psala v některém z dřívějších článků, mýdlo vzniká reakcí hydroxidu a oleje. Jelikož hydroxid je silná alkalická (zásaditá) látka a olej je slabá mastná kyselina, je asi každému jasné, že výsledný produkt bude zásaditý, jelikož silnější hydroxid boj o pH výsledného produktu zkrátka vyhraje. Vyplývá z toho také fakt, že tímto způsobem nelze vyrobit mýdlo s kyselým nebo neutrálním pH (následné upravování pH kyselinou by mělo za důsledek rozpad mýdla na původní mastnou kyselinu a hydroxid). A jelikož je (jak nám vnucují všechny reklamy na kosmetické výrobky) pH naší kůže mírně kyselé, je nasnadě, že se používání alkalického mýdla naší kůži někdy zkrátka nemusí příliš líbit. Je však vědecky podložené, že takovéto vychýlení pH naší kůže směrem k zásaditějším hodnotám v důsledku použití mýdla je pouze dočasné a nijak neovlivňuje zdravé, přirozeně se vyskytující prostředí naší kůže. Pokud máte tedy pocit, že vás ručně vyráběná mýdla vysušují, pak buď používáte mýdlo pro vás nevhodné (nelze změnit zásaditost mýdla, ale lze změnit to, jak moc bude čistit, potažmo vysušovat až dráždit), ale daleko pravděpodobnější je, že si jen více všímáte působení mýdla s vyšším pH na vaši kůži, které je ovšem dočasné a nijak vám neublíží.

Trochu jinak je to s vlasy. Výrobci šamponů sice uvádějí, že máme všichni mírně kyselé prostředí vlasů, právě tak, jako máme "kyselý ochranný plášť" naší kůže. Pravda je ovšem taková, že pH vlasů každého člověka je ryze individuální záležitost. Pokud máte kyselé prostředí vlasů, pak vám budou nejvíce vyhovovat klasické šampony z drogerky, s předem nastaveným mírně kyselým pH. Můžete mít ale také neutrální prostředí vlasu, pak nebudete mít problémy s žádným šamponem ani mýdlem, a existují dokonce lidé, jejichž pH vlasu je zásadité. Takoví lidé si vlasy klasickým šamponem neumyjí, takže se stávají největšími fanoušky mýdel na vlasy. To, zda je mýdlo na vlasy určené pro vás, musíte sami na sobě vyzkoušet.

Ať tak či tak, problém na vlasy na dotek zhrublé po umytí mýdlem má řešení: kondicionér.

Tuhý kondicionér

Vlasy vyžadují úplně jinou péči než pokožka. Tam, kde by si pokožka libovala pod nánosem tuků a aktivních látek, by vlasy plakaly zátěží, a to, co by pleť vysoušelo a dráždilo, to vlasům naopak dává potřebnou péči a jemnost (viz třeba takový kokosový olej, o němž je mnoho lidí přesvědčeno, že vysušuje pleť, ale na vlasy vysušené sluncem není, jak ze svých zkušeností velmi dobře vědí tahitské ženy, nic lepšího).

Kondicionér se, stejně jako mýdlo, skládá z největší části z tenzidů (tenzid je jakákoli látka, která čistí). Je to proto, že kdyby obsahoval pouze oleje, vlasy by byly mastné hned po umytí, což je nežádoucí. Tenzid v kondicionéru má však trošku jinou funkci, než vlas očistit; stará se především o to, aby emulgoval v kondicionéru obsažené tuky a zabudoval jejich výživné látky do vlasů, aniž by je zatěžoval přílišnou mastnotou. Právě proto, že však vlasy vyžadují trochu jinou péči než pokožka, je třeba v kondicionéru použít trošku jiné tenzidy, než jsou ty, se kterými si myjeme ruce. Do kondicionérů se používají takové tenzidy, které vlasům odebírají záporný náboj, který se v nich vytváří. Díky tomuto fyzikálnímu kouzlu zůstávají vlasy po použití kondicionéru tak hebké na dotek. Oleje je navíc ještě vyživují. Jelikož však tyto tenzidy nejsou určené pro pleť, kterou by mohly dráždit, je třeba je nanášet pouze do délek vlasů, nikoli na pokožku hlavy. Kondicionér tedy pečuje, ale pouze o vlasy, nikoli o pokožku hlavy.

Mé zjednodušené vyprávění o vlasových produktech si klade za cíl jediné: vysvětlit, že péče o vlasy je ryze individuální záležitostí. Co jednomu nevyhovuje, z toho druhý může jásat. A jediná cesta, jak zjistit, co bude vyhovovat právě vám, je vyzkoušet si to na vlastní kůži a na vlastní vlasy. ;-)

PS: A pokud vám mýdlo na vlasy nevyhovuje ať už z jakéhokoli důvodu, a přesto toužíte po přírodní kosmetice a ne po šamponech plných syntetických detergentů, pak můžete vyzkoušet ještě jednu vychytávku - tzv. šampuk. O něm si něco povíme zase příště. ;-)

Informace čerpám hlavně z úžasné Ameiny wiki přírodní kosmetiky: https://domacikosmetika.passhaus.at/doku.php?id=tenzidy

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky